Posted on

2019. aasta oli majanduslikus mõttes hästi hektiline. Mingitel hetkedel minu elus puudus mul piisav likviidsete vahendite hulk selleks, et elada seda elus mis ma soovisin, aga see ei takistanud mind investeerimast aasta teises pooles. Muuhulgas võtsin vastu otsuse sel aastal, et ei loobi raha tuulde ning väljun OmaRahast eraisikuna.

Vaatame siis samm-sammu haaval läbi minu eraisiku portfelli ning septembris alguse saanud juriidilise isiku oma.

Eraisiku portfell

Kuna ma ei investeerinud järjepidevalt, siis numbrid on natukene kurvad ning kuna ma otsustasin suvel ka väljuma asuda, siis reinvesteerimist kui sellist ei toimunud. Suurendasin aasta esimeses pooles oma portfelli ligi kahekordseks. Nii jõudsime ligi 4000 euroni, lõpuks.

Mul õnnestus maksta minimaalselt boonust ning osaleda üpris kõrge (24%+) brutointressiga laenudes. Mängin nagu ikka pika aja peale ning enamik laenudest on 4-5 aastat. Selline käitumine tõi mulle 2019. aastal sisse 809,61 eurot. Raha portaalis aasta lõpuks vastavalt 3711,90 eurot. Numbrid muidugi head, ei kurda, aga samas osa raha seisab ja ootab välja kandmist.

OmaRaha kõige suuremaks miinuseks võibki pidada järelturu kui sellise puudumist ning seda, et raha välja kandmisel tuleb maksta ühekordset tasu iga kande kohta. Täna on see number 50 senti ja seetõttu ma ei sära just õnnest seda paarikümne kaupa välja kanda. Sööb ära kogu teenitud tulu.

Sellest portfellist on plaanis anda laenu minu ettevõttele, mis selle sama raha siis ära investeeriks ning seetõttu jääks ära topeltmaksustamine. Mind ei motiveeri kuigivõrd see, et maksan ära tulumaksu tulu saamisel, investeerin ning seejärel saan maksta veel intressitulult rõõmsalt 20%, jälle. Ei taha. Pealegi raamatupidamine kui selline on mind alati paelunud ning saan sellega ise kenasti hakkama.

XIRR arvutus näitab sellegipoolest, et OmaRaha teenis mulle 20,3% tulu. Olen rahul.

Ettevõtte portfell

Mul on neid tegelikult kaks. Ühes on täna ca 2000 eurot, teises 8000 eurot. Investeerimisstrateegia on väga sarnane, aga suurema portfelli puhul investeerin ka Slovakkia madala skoorida kuni 3-aastastesse laenudesse. Brutointress ulmeline 40% tundub liiga hea, et sellest ampsu mitte võtta. Samas tean väga hästi, et osa paraku, kindlasti põleb. Las siis põleb.

Vaatame korraks üle portaali keskmised minuga sarnaselt investeerivate inimeste keskmine oli aastal 2019. mitte nii võimas kui tahaks, aga siiski päris tegija, 18,8%. Tublid inimesed. Portaalis oli 17 miljonit raha ning ainuüksi detsembris väljastati selle arvelt 1 517 000 eurot laene. Minu mõned tuhanded selles on kindlasti köömes, aga vaatame korraks edasi. Halbu laene oli detsembris nii nagu ikka 0,3%. Minu see sama näitaja on natuke kõrgem eraisikuna. Minu number on 3,2%. Okei, 10 korda on rohkem kui natuke, aga eks ma olin päris julge ka.

Ettevõtetel läheb võrdselt hästi: ollakse sees sisuliselt samades laenudes ning kumbki tootis XIRR arvutuse kohaselt 15,38%. Olgu, valetan, üks firma teenis teisest täpselt 0,25% vähem.

Kui rahul ma olen selle tulemusega? Arvestades seda, et tegemist on tõeliselt higivaba rahaga, siis väga. Ma ei ole teinud suuri muudatusi enda investeerimistingimustes ning ei ole teinud põhjaliku due diligence-i, võrrelnud tohutult portaalis teisi tegutsevaid portfelle enda omaga vaid lihtsalt teinekord raha veidi juurde kühveldanud ja lootnud parimat.

Täna on mul kokku investeerimata ettevõtetena natukene üle 2000 euro. See tuleb eelkõige sellest, et hiljuti kandisin taas raha juurde, et rahamasin edasi saaks toimida. OmaRahasse on kindlasti plaanis lähiajal veel mõned tuhanded panna. Tahaks hoida seda olukorda, kus laenud lähevad pidevalt välja, aga kui intressid peaksid kolinal hakkama alla tulema, siis jõuan alati pidurit veel panna.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga