Posted on

Tänane päeva lugu on The Hanging Tree, mis on muidugi inspiratsiooni saanud viimastest arengutest P2P maastikul. Ka minu sõbrad-tuttavad kaotasid raha. Ja oleksin kaotanud ka mina, sest just oma Minestava sõbrannaga arutasime ükspäev selle üle, et võiksin ka sinna Envestiosse paar tonni lükata.

Kõrvalise teemana puudutan korra seda, et selle lõigu kopeerib keegi inimene Rahajutud.ee meeskonnast käsitööna nende portaali. Annan teada, et hakkasin enda blogi ümber disainima ja otsustasin, et korjan internetist mõned oma lemmikud automaatselt enda lehel kuvama. Ainult pealkiri ja autor, saate peale klikkida ja edasi lugeda. Asjanduse programmeerisin valmis peaaegu. Nüüd oleks vaja testida. Seega anna mulle kommentaarides teada kelle jutustusi sa veel lugemas käid. Ei pea olema ainult Eesti omad. Aga nüüd veidi morbiidsemate teemade juurde.

Envestio, Kuetzal (?) ja kaastunne

Alles kuu enne olin väga skeptiline nende projektide ja üldse portaali suhtes, aga ahnus, eks. Õnneks oli laiskus suurem kui ahnus ning vaba raha ei olnud ka piisavalt, et märkimisväärne number sisse kühveldada. Siinkohal minu kaastunne neile, kes oma viimased säästud sinna panid.

Et ühisrahastuses niimoodi mõnikord juhtub on paratamatus. Mõni projekt läheb pahatahtlikult tuksi, mõnikord läheb terve portaal hingusele. Siinkohal ütlen need kuldsed sõnad, et “usalda, aga kontrolli”. Kuidas kontrollida? Raske öelda. Mind aitab nendes asjades tavaliselt kõhutunne. Ma pigem jään sellest kõige magusamast rongist maha kui istun kiirteele põrgusse. Pragmaatik minus ütleb, et nii magan ma paremini. Kui juba Mintoses laenukontorite valimisele kulus mul kuu aega, siis võite vaid arvata kuidas ma uutesse portaalidesse suhtun.

Minu põhimõtted kuidas petta mitte saada on väga lihtsad:

Kui pakkumine ilgelt hea, siis on arvatavasti on riskid ilgelt kõvad. Kui pakkumine on ilgelt avalik ja kõigile kättesaadav, siis mul tuleb kähku see küsimus pähe, et “miks nad pakuvad kõigile võimalust miljonäriks saada”. Ma olin vahepeal veendunud, et OmaRaha on ka skämm, aga seni ei ole enda rahast ilma jäänud ja ma tean kus selle omanik elab. Saan akna sisse visata kui vaja (ära värise nüüd).

Kole veebileht tähendab seda, et ei hoolita oma tootest. See Kuetzal oli ikka nii rõve, et mul ei olnud sõnu. Envestio oli veidi kvaliteetsem veeb, aga kõik projektide numbrid olid nii kolosaalsed, et kui ma pidasin nõu nendes valdkondades töötavate inimestega, siis nad ütlesid, et nii kallist laenu ei saaks ükski ettevõte endale lubada. Mõtlesin mis ma mõtlesin, aga jätsin tegemata.

Kolmas põhimõte kõlab nii, et kui taksojuht (ma sõidan palju taksoga) on kuulnud sellest, siis on tavaliselt hilja. Väga kõrge riskitasemega asjadesse tasub sisse lennata siis kui ei ole veel hilja. Kui taksojuhid hakkasid MonaVie-d pakkuma siis teadsin, et see rong on ära seilanud. AmWay-ga samamoodi (mul on tuttav, kes teenib rohkem kui mina kõrghetkel selle AmWay asjaga).

Vaidlus Mintosega TuruBoti teemal

Keegi hea kommentaator küsis minu TuruBoti postituse põhjas, et kas ma ei karda, et Mintos minu automaatse roboti ära keelab. Ma süvenesin nende kasutustingimustesse ja leidsin sealt sellise punkti:

The User hereby acknowledges and agrees that he/she/it is not permitted to use this Platform (including the mobile app and any webpage and/ or data that passes through the domain mintos.com), its underlying computer programs (including application programming interfaces (“APIs”)), domain names Uniform Resource Locators (“URLs”), databases, functions or its content other than for private, non – commercial purposes. Use of any automated system or software, whether operated by a third part or otherwise, to extract any data from the Platform for commercial purposes (“screen scraping”) is prohibited by this Agreement.

User Agreement

Ma ütlen kohe ära, et ma ei ole jurist, aga ma olen kõva vaidleja. Riik käsutas kunagi ühe ametkonna peajuristi minuga vaidlema tsiviilõiguse teemal ja olles väga pühendunud inimene võtsin ma läbi 40 Riigikohtu lahendit ja leidsin pretsedendilaadse asja, mida veidi meelevaldselt tõlgendades oligi mul õigus. Peajurist läks näost nii ära ning leppisime kokku, et nad jätavad mu rahule. Jätsid ka.

Kus siis Mintos ämbrisse astus? Esimeses kirjas neile nad ütlesid, et ma ei või seda kohe kindlasti teha ning viitasid samamoodi oma kasutajatingimuste punktile 8.7 (see sama seal üleval). Ma siis lugesin selle veel korra läbi ja kirjutasin neile, et minu tegevus ei kattuks sellega. Nad vaidlesid vastu ja ütlesid, et kattub küll ning pean kohe ära lõpetama, muidu külmutavadki minu tehingud. See mulle väga ei meeldinud. Asusin siis enda väiteid motiveerima.

Esiteks tuleb lahti mõtestada see, et mis on commercial purpose. Võiks arvata, et kui ma kasutan seda enda ettevõtte kontol, siis on see commercial purpose. Tutkit. Ei ole. Sama punkti esimene lõik viitab sellele, et ma ei tohiks ettevõttena seda kontot muidu kasutada, aga selle all peetakse silmas reaalselt raha teenimist või kommertstegevust läbi siis mingi scrapemise. Ma siis viitasingi sellele, et pange minu firma (ja kõikide teiste) kontod kinni, viide ToS vastavusse või tunnistage, et mul on õigus. Kaua nad ei mõelnud. Vastasid samal päeval.

See pani mind laialt naeratama ja TuruBot naases kohe tagasi tööle. Olin muidu mures ja keerasin ta igaksjuhuks välja.

Mulle üldiselt ei meeldi kui ma pean tõestama, et ma ei ole kaamel, aga teinekord võib seda isegi teha kui sellest mingit rahalist kasu õnnestub teenida. Olles õigusteadlase haridusest sama kauge kui Elon Musk Marsist (suhteline, eks?). Noh, igatahes, täna olen ma võidumees. Ott Tänak on kahjuks kraavis.

Sendiblogijate Salaselts

Käisin ma siis Eesti Sendiblogijate Seltsiga (mitte segamini ajada salajase seltsinguga millest pealkirjas kirjutan) kobhtumas. Rääkisime nende ärist, rääkisime minu ärist ja selle puudumisest. Rääkisime sellest kuidas asju koos teha, sellest enda tegevuse kvaliteeti tõsta ja inimesi õnnelikumaks muuta. Kes ei ole veel ära jaganud, siis Eesti Sendiblogijate Seltsi all pean ma silmas Rahajutud.ee rahvast. Tore oli. Sain mitu sooja käepigistust. Ei küsinud küll seda, et kas istun samal toolil millel Rahakratt oli kükitanud, aga põhimõtteliselt kõva värk.

Ja siis ma sain teada, et väidetavalt, aga kinnitamata andmetel on Eestis olemas nii Anonüümsete Rahahullude salagrupp kui ka muidu selline Rahabosside Eliitgrupp. Esimeses pidid siis olema need, kes on nagu mina, aga veidi kuulsamad ning teises “Kristi Saared ja need teised”. Kuulasin ja mõtlesin, et mind on välja jäetud. Kohe kurb hakkas. Lubasin enda blogis seda kajastada oma lugejatele ning nõuda vastust! (nali)

Kuna mina ei kuulu ühtegi grupeeringusse, siis ei oska kaasa rääkida, et kui lahedad inimesed seal on. Aga isegi kui kuuluksin siis ma ei saaks seda teile vist öelda, sest muidu visataks mind sealt välja. Tundub, et see hästi hoitud saladus on nüüd välja tulnud. Eks ma olin küla pealt ka kuulnud, et sellised asjad on olemas. Jään ootama nüüd enda postkasti kutset.

Kuidas portaalides siis läheb?

Esiteks raporteerin, et ostsin jälle krüptovaluutat. XRP sai minu valikuks BTC kõrval ning nüüdseks olen juba -200 eurot. Täpselt siis -211,28 € vaesem. Nojah. Ootame ja loodame parimat. Mintoses lähevad asjad ka vaikselt. NAR arvutus ütleb, et 12.12%, olen teeninud juba 218,54 eurot puhast raha mille võiks põhimõtteliselt ka välja kühveldada (mida varsti peabki hakkama tegema!).

CrowdEstate ja EstateGuru maailmas muutusteta. Seal kus intress on arvestatud tiksuma ta tiksub, seal kus asi on hapu on ta ammu hapu. Lähim areng on Lätist tulemas veebruaris, kui lõpuks pidi sündima ühe kohtuotsuse kuulutamine, mis mu teoreetiliselt rikkaks teeb.

Kõige rõõmustavamad uudised OmaRahast. Intressid on jälle laes ning kuigi Investor Toomas näeb kurja vaeva, et algaks järjekordne hinnadumping, siis palun hoidke kõik eemale – laenumahud niigi väiksed ja raha tiskub mul välja alla soti päevas. Kui otsa hakkab saama kannan Mintosest juurde. Mis teid huvitada võib on see, et olen edukalt väljumas enamustest cashbacki pärast ostetud laenudest. Seal on praegu on seal veel 16 300 eurot sees, aga see number pidevalt väheneb ja portfell on pandud selles osas pausile. Kuna järgmine cashback on minu siseinfo kohaselt juba märtsis, siis selleks ajaks tuleb osa raha vabaks mängida, et saaks osta-müü-osta tehinguid jälle teha kuni raha otsa saab.

Mintosest korra rääkides, siis nad avaldasid enda aasta aruande. See tohutu laenumahtude kasv, 13 uut riiki, 29 laenukontorit ja kõik muu teeb veidi murelikuks. Kas ei lähe liiga kiiresti liiga paljuks? Kas ei hakata ohverdama kvaliteeti selle nimel, et numbrid aina kasvaks? Sest see aasta on samu numbreid juba väga keeruline teha. Ma ütleksin, et loodetavasti võimatu, sest muidu olen ma väga mures.

P.S. Kui keegi märkas, siis ma olin vahepeal kadunud. Kannatasin tohutu hambavalu all, mille põhjustajaks on tarkusehambad. Kui pool nägu on paistes, siis blogi ei kirjuta, eks. Igatahes kas see on kokkusattumus, et kaks nädalat pärast seda kui ma hakkasin investor-blogijaks hakkasid tarkusehambad kasvama? Vist mitte. Mul on mõned vastamata mailid, tegelen nendega täna-homme. Minu vabandused. Ma ei ole teid unustanud. Lihtsalt valus oli.

4 Replies to “Minu vaidlus Mintosega päädis võiduga. Mis asi on sendiblogijate salaselts?”

 1. Õnneks hajutasin ja elu sääste sinna ei paigutanud. We can rebuild. Ja õnneks sul on hästi, sest muidu ma oleks ennast halvemini tundnud.

  Ja no kas ma mitte ei öelnud jeesusele, et take the wheel? Sai öeldud. Sa kuulsid. Mehahja noh. :/

  1. Ma ei oleks üldse pahane olnud sinu peale. Kui Sa kelleltki mõtte saad, siis see ei tähenda, et keegi teine vastutab. Me teeme kõik otsused ise, ka valed. Seepärast see ei olegi investeerimisnõu vaid finantsheietus.

   Ütlesid küll. Ma veel tookord mõtlesin, et mina nii ei suuda ja ikkagi mõtlen neid asju pigem läbi. Seda muidugi enda võimete piirides. Eks Sa vaimselt oled ka palju rikkam kui mina ja sestap saad seda endale lubada. Mul pole elus peale perekonna ja raha midagi. Tuleb seetõttu mõlemat hoida.

  1. Noh, jah. Ma olen jonnakas. Üldiselt ma ei tegeleks millegi sellisega, aga teen seda siis, kui sellest võib mingit head asja saada. On ju igati loomulik, et mu huvi on saada head tulemust. Kui selleks veidi vaeva on vaja näha, siis ma võin. Kui sind kunagi painab selline mure, siis anna teada. Võime koos raha teha!

   Ostan, muide, ka õigusnõu sisse teinekord. Mul on leping ühe Eesti juhtiva bürooga minu esindamiseks ning nende üks partner on aidanud mind ka varasemalt. Ka täna on üks analüüs ahjus.

   Anna andeks, et ma Sinu ühe spekulatiivse kommentaari ära kustutasin. Ma ei taha anda lihtsalt spekulatsioonidele mingit kõlapinda ja ma loodan, et Sa saad aru. Sinu rahustuseks võin öelda, et ma aiman kuidas Sa selle järelduseni võisid jõuda, aga see, et selline nõnda jouda saab on olnud minu taotlus algusest peale. Aga ärme erutu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga